Letovisko Side

        Side bylo dříve významné starověké řecké město, ležící v provincii Antalya na jižním pobřeží Středozemního moře Turecka a nyní je město Side oblíbenou turistickou destinací.Pohled na letovisko Side Město Side bylo založeno nejspíše v 7. století před naším letopočtem a díky dobrému přístavu a výborné strategické poloze města bylo Side jedním z nejdůležitějších obchodních center v regionu. Jméno Side vzniklo z půdovního Anatolského jazyku a znamená granátové jablko.

V minulosti bylo město součástí říše Alexandra Velikého i říše Římské, díky čemuž zažilo roznach a z této doby pochází spousta významných staveb v městě a jeho okolí. Od 4. století zažilo Side ale bohužel úpadek a většina staveb, včetně městských hradeb, začala chátrat. V městě a okolí se nachází ruiny velkého komplexu divadla (které bylo postavené v podobném stylu jako římský amfiteátr), zachovalé městské hradby, popzůstatky hlavní brány Megale Pyle ze starobylého města, pozůstatky starých římských lázní,Apollonův chrám v letovisku Side zříceniny Apollónova a Afroditina chrámu a pozůstatky křesťanské baziliky z byzantského období.

Díky dobře zachovaným zříceninám z římského období patří město Side k nejvýznamnějším archeologickým nalezištím celého Turecka. V dnešní době je město jedno z nejznámějších klasických letovisek v Turecku. Turisté sem míří za nespočtem památek a zachovalých antických staveb, ale také za krásnými písčitými plážemi.

Mapa: Mapa města Side a okolí
Aktuální předpověď počasí: Předpověď aktuálního počasí Side
Dlouhodobá předpověď počasí: Dlouhodobá předpověď počasí Side

Objevte krásy Turecka - dovolená levně